Siirt bıttım sabunu ile saç dökülmesini durdurunSite Haritası

Siirt FıstığıSiirt Fıstığının TadıSiirt fıstığı diğer fıstık çeşitlerinden çok daha güzel ve lezzetlidir. Siirt fıstığının bu denli güzel olmasının sebebi fıstık ağaçlarında kendi kendine çatlaması ve tamamen organik yöntem ve tekniklerin kullanılması ile üretilmesidir.

Siirt fıstığını daha önceleri piyasada bilen kişi sayısı çok az olmasına rağmen son zamanlarda yapılan tanıtım ve reklamlar ile Siirt fıstığının adını yurt genelinde herkese duyurma fırsatı yakalamıştır.

Daha çok yurt dışına ithal olarak giden Siirt fıstığı yurt içi pazarında yer almaya başlaması en çok üreticisini mutlu etmiştir.

Siirt fıstığı iri olgun taneleri ve doyum olmaz lezzeti ile insan sağlığı açısındanda önem teşkil eder. İçeriğinde yağ ve protein dengesi insan vucunun istedği gibidir. Bir oturuşta 1 kg Siirt fıstığını insan rahatlıkla tütekebilmektedir. Diğer fıstık çeşitleri çok yağlı olması nedeniyle belirli bir tüketim söz konusu olduktan sonra midede rahatsızlıklara sebep vermektedir.

Siirt Fıstığı Fiyatını Neler Etkiler ?Siirt fıstığı bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biridir. Siirt fıstığının üretimi sırasında çok hasas ve kırılgan olması nedeniyle maruz kaldığı doğal olumsuz hava koşulları Siirt fıstığı üretimini etkiler. 

Özellikle bahar aylarında fıstık ağaçlarının çiçek halinde olması ve oluşabilecek sert rüzgar dolu ve benzeri diğer olumsuz hava koşulları çiçek olan Siirt fıstığına zarar verir. Bu olaylar rekolteyi azaltarak fıstık üretiminin düşmesine neden olur.

Siirt fıstığı bu durumdan etkilenir. Doğal olarak üretimi az olan bir meyve fiyatında artış yaşamaktadır. Diğer bir neden ise stokçu diye adlandırılan tacirlerin fıstıkları hasat zamanında satın alarak piyasaya sürmemesidir. Piyasada ender bulunan Siirt fıstığı talebi karşılayamadığı için ototmatik olarak fiyatını arttırmaktadır.

Siirt fıstığı bir yıl iyi verim verirken onu takip eden diğer yıl ise verim düşmektedir. Bu her zaman aynı şekilde devam etmektedir. Bu yukarıda saydıklarımız Siirt fıstığının fiyat olarak etkilenmesinde en önemli unsurları oluşturmaktadır.

Siirt fıstığı 2015 FiyatıSiirt fıstığının fiyatı her geçen gün daha yukarıya çıkmaya başladı. Bunun en büyük nedeni Siirt fısıtğına oluşan talebin her geçen gün artmasıdır. Siirt fısıtğında oluşan bu talep üreticisinide memnun ediyor.

Türkiye'de genel olarak 2015 yılı itibari ile mevcut bütün kuruyemişlerde fiyat üst sınırları zorlamaktadır. Her geçen zaman diliminde kuruyemiş fiyatları yukarı yönlü hareketlerini devam ettirmektedir.

2013 yılında Siirt fıstığı perakende olarak kilogram başına 25 türk lirasından satılmaktaydı. Şimdi yani 2015 yılı itibari ile Siirt fıstığının fiyatı 40 -60 tl bandında seyretmektedir.


Siirt Fıstığı HastalıklarıGıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğüne bağlı mühendisler Siirt merkeze bağlı ilçe ve köylerde Siirt fıstık bağlarında araştırma ve incelemelerde bulundurlar.

Teknik ekibin yapmış oldğu açıklamalarda Siirt ekonomisi için önemli bir yere sahip olan Siirt fıstığı yetiştiriciliğinin korunması ve rekoltenin arttırılması için çalışmalar yapılmaktadır. 

Konu ile ilgili bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitki Hastalıkları Uzmanı Şahimerdan Türkölmez, "Yapılan incelemelerde üreticilerin zararlı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğu, ancak mücadelesi konusunda ruhsatlı ilaç bulunmadığı için çaresiz kaldıkları gözlemlenmiştir.

Üreticilerden Antepfıstığı dal güvesinin mücadelesine yönelik yoğun bir şekilde feromon tuzak taleplerinin olduğu, mevcut feromon tuzakların bakanlığımızca sadece monitör amaçlı kullanıldığı üreticilere anlatılmıştır.

Söz konusu zararlıya karşı acilen kullanılabilecek geçici tavsiyeli bitki koruma ürününün tespiti için gerekli çalışmalar başlatılmış olup bakanlığımızın geçici tavsiyeli bitki koruma ürününün belirlenmesi halinde üreticilere konuyla ilgili bilgi verilecektir" dedi.
0 Yorum - Yorum Yaz

 Siirt Fıstığı


 Siirt Fıstığı 2015 taze

 Siirt Fıstığı sipariş