Siirt bıttım sabunu ile saç dökülmesini durdurunSite Haritası

Bıttım Sabunu Hakkında

Siirt yöresel ürünlerin başında gelen Siirt bıttım sabunu, katkısız, doğal ve yan etkisi bulunmayan doğal bir sabun çeşididir. İçerik olarak Siirt ili ve civarında  yetişen Siirt fıstığının yabani hali, yani özünde bıttım denilen küçük kabuklu sert bir maddenin yağından elde edilir. Bu yağ içeriği bakımından zengin ve faydalıdır.

Özellikle saç dökülmesi, kepek, sedef, ezgema, kaşıntı, sivilce ve benzeri bir çok probleme karşı etkinliği bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Bıttım sabununu diğer sabunlardan ayıran en önemli özellik “ “ Antiseptik ” yani mikrop ve bakteri özelliği sayesinde vücutta oluşan deri hastalıklarına cilt problemlerine karşı iyi gelir.

İnsanlar bıttım sabununu en çok saç dökülmesine karşı kullanmaktadır. Çünkü bıttım yağı içeriği itibarı ile, saçları besler, dökülmeye karşı koruma sağlar. Bıttım sabunu kullanmak için büyük nedenlerden biride herhangi bir şekilde yan etki olmamasıdır. Ayrıca bıttım sabunu diğer saç dökülmesi için kullanılan ve genelde kimyasal içerikli olan  şampuan ve saç bakım kremlerinden daha ucuzdur. Karşılaştırma yapıldığı takdirde ortalama 25 tl satılan bıttım sabunu diğer ürünlerden daha hesaplıdır.
2004 yılında Türkiye ziyareti kapsamında güneydoğu anadolu bölgesini ziyaret eden ingiltere prensi Prens Charles bıttım sabunu almıştır. Bıttım sabunu son zamanlarda ençok arap ülkeleri ve uzak doğu ülkelerine ihraç edilmeye başlamış.

Bıttım sabunu sorunlara yüzde yüz bir oranda çözüm getirmez. Daha doğrusu hiçbir ürün bunu idea edemez. Ama bıttım sabunu kullanan bir çok kişi fayda görmüştür. Bıttım sabunu kullanan kişiler en çok düştükleri iki hata vardır.

Birincisi  bıttım sabununu düzenli kullanmamaktadırlar veya bıttım sabununu kullandıkları zaman ilave olarak şampuanlarını da kullanmaktan geri kalmamaktadırlar. Bıttım sabunu kullanan bir kişi banyo ve duş bittikten sonra bıttım sabunu dışında şampuan kullanmamalı veya bir gün bıttım sabunu kullandıktan sonra ikinci gün şampuana devam etmemelidir.

İkinci olarak bıttım sabunu kullanan  insanların yaptıkları hata kalitesiz ve  merkezi Siirt ili dışında yani üreticisinden uzak yerlerde satılan bıttım sabunlarıdır. Ne yazik ki son zamanlarda bıttım sabunu satışı yaban birçok internet sitesi mevcut. Bu sitelerin birçok kısmı kalitesiz ürünü müşteriye sunmaktadır. Bu yapılan işlemden dolayı bıttım sabunu bariz bir şekilde şöhretini kaybetmektedir. Bıttım sabunu alırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biride budur. Yorumlar - Yorum Yaz


 Siirt Fıstığı sipariş