Siirt bıttım sabunu ile saç dökülmesini durdurunSite Haritası

Siirt Fıstığı Özellikleri

  Siirt fıstığının insan vücudu açısından çok önemli faydaları vardır. İçerdiği yağ-karbonhidrat dengesi insan sağlığı açısından gerekli olan değerlere sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Siirt fıstığı özelliği bakımından içerdiği enerji miktarı nedeni ile bölgede enerji hapı olarak bilinmektedir. Yoğun olarak spor  ve cinsel aktivite gibi faaliyetlerde insan vücudunun gereksim duyduğu enerji ve protein açığının Siirt fıstığı tek başına kapatabilmektedir.

Siirt fıstığı verdiği enerji ile Malnütrisyon hastalığı ( enerji protein eksikliği hastalığı ) olarak bilinen hastalığı önlemektedir. Bu hastalık genel olarak insan  vücudunda büyüme ve gelişmede gerilikler ile vücutta başlayan zayıflıkla kendini gösterir. Yeterli miktarda alınan Siirt fıstığı tüketilmesi durumunda bu hastalık bertaraf edilmiş olur.

Siirt fıstığının diğer bir önemli özelliği mineral maddelerce zengin olmasıdır. Mineraller vücut suyunun dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Vücut fonksiyonlarındaki değişmelerde düzenleyici rol oynar. Mineral maddelerden özellikle Kalsiyum (Ca), Fosfor (P) Demir (Fe) ve Potasyum (K) yönünden oransal içeriği sağlıklı beslenme için istenen seviyededir.

Günlük besin alınımında vücuda katılan kalsiyum vücut işleyişinde önemli yer tutar. Siirt fıstığının 100 gramında  yaklaşık olarak 131 mg kalsiyum vardır. Özellikle kalp damar riski olanların diyetinde yeterince yer almalıdır. Çünkü kalsiyum kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir. Bundan başka kalsiyum ve fosfor, kemik ve diş sağlığı açısından önemlidir. Sağlıklı ve sağlam bir diş yapısı için Siirt fıstığının tüketilmesi önerilmektedir.

İnsan kemikleri belirli bir yaşa kadar sürekli gelişmekte ve güçlenmektedir. Belirli bir yaştan sonra bu olay tam tersine bir hareket izler. Özellikle otuz yaşından itibaren ve bilhassa kadınlarda menopoz sonrası kemiklerden kalsiyum çekilmesiyle kemik hacmi azaldığından bu dönemlerde düzenli olarak alınacak Siirt fıstığı bu önemli sağlık sorununa çözüm olabilecektir. Güçlü ve sağlıklı kemikler içinde Siirt fıstığının düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilir.

Mineral maddelerden demir miktarı oranı 100 gr Siirt fıstığında 7,3 mg’dır. Bu oran diğer sert kabuklu meyve türleriyle etteki demir içeriğinden iki kat daha fazladır. Bu zenginliğe sahip Siirt fıstığını tüketilen besinlerimiz arasına katarsak vücuttaki kansızlık önlenir. Siirt fıstığı her gün tüketerek  kan yapımına yardımcı olan demiri vücuda yeterli miktarda alınmış olur.

Siirt fıstığı vitamin A,E,C,B,B1,B6 yönünden zengin bir içeriğe sahiptir.

 

A vitamini kompleksince zengin Siirt fıstığı bu sayede insan vücudunu mikroplara karşı koruyarak vücut direncini arttırır. Bunun yanında görme ile ilgili etkisi olan bir vitamin olması nedeniyle Siirt fıstığının önemi artmaktadır.

100 Gr Siirt fıstığında 230 ıu A vitamini bulunması özellikle hamile kadınların hamilelik dönemlerinde almaları halinde anne karnındaki bebeğin gelişmesi açısından oldukça önemlidir.

Siirt fıstığı E ve C vitaminlerince de yoğun bir besin maddesidir. Antioksidan vitaminler olması nedeniyle kanseri önleyici etkisi azımsanmayacak derecede yüksektir.

Uzmanlar, besinlerin içeriklerinde C vitamininin E vitaminiyle birlikte daha etkili olduğunu saptamışlardır. Bu önemli olayı Siirt fıstığında görebiliriz. E ve C vitamini kompleksince oldukça zengindir. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemi güçlenir ve böylece birçok hastalığa karşı direnç kazanmasını sağlar. Siirt fıstığı içerdiği E vitamini sayesinde kandaki kolesterol (yağ) oranını dengeye sokarak kalp hastalıklarını önler. Bunun yanında sinir sistemini düzenleyerek hem ruhsal hem de fiziksel açıdan insana enerji sağlar.

İnsan sağlığına birçok olumlu etkisi olan B vitamini zenginliği Siirt fıstığında göze çarpar. 100 gramında 0,67 mg gibi yüksek oranda B1 vitamini ihtiva eder. B1 vitamini ihtiyacının büyük kısmını Siirt fıstığı ile karşılamamız mümkündür. Bununla kalp yetmezliği, yaygın ödem, adale yetmezliği ve uykusuzluk gibi belirtileri olan beriberi hastalığı riskini önemli oranda azaltmış oluruz.

B vitaminlerinin en yaralısı olarak bilinen B6 vitamini Siirt fıstığının önemli içeriklerindendir. % 1,40 B6 vitamini içeren Siirt fıstığı bu özelliği nedeniyle kansere karşı etkili bir besindir. Bunun yanında kandaki alyuvarların üretilmesine katkıda bulunarak kadınların adet dönemlerinin de fazla sorunlu geçmemesini sağlar.

Posalı gıdaların yetersiz tüketimi çağımızın hastalığı olan Kanser etmenidir. Siirt fıstığı % 4 posa içeriğine sahiptir. Bu yönüyle buğday, patates ve pirinçten bile daha yüksek posa içeriğine sahiptir. Yaşlılarda önemli bir sorun olan kabızlığı önlemek için hazırlanan diyetlerde posalı olması nedeniyle Siirt fıstığı önerilen gıdalar arasında yer alır. Bunun yanında az posalı yiyeceklerin kolesterolü arttırdığı önemli bir gerçektir.


Yorumlar - Yorum Yaz


 Siirt Fıstığı sipariş