Siirt bıttım sabunu ile saç dökülmesini durdurunSite Haritası

Siirt Fıstığı mı ? Antep Fıstığı mı ?

 Türkiye'de yıllarca fıstık denildiğinde akla ilk gelen antep fıstığıdır. Nitekim son  zamanlarda lezzeti, iriliği, olgun taneleri ile Siirt fıstığı daha çok ön plana çıkmaya başlamıştır.


    Gaziantep gerek ulaşım gerekse büyükşehir olmasının getirdiği imkanlar çerçevesinde iyi bir tanıtım ve organize ile antep fıstığını yıllarca yurt içi pazarında tek ve rakipsiz olarak insanların beğenisine sunmuştur. Siirt fıstığı ise öteden beri yetiştirilmesi zahmetli ve uzun zaman istemesi nedeni ile üretimine pek önem verilmemiştir. Siirt Fıstığı     Siirt bölgenin en küçük ve imkan bakımından diğer illere nazaran geride kaldığından dolayı, mevcut olduğu potansiyelin farkına varamamıştır. 2000'li yıllardan sonra devlet teşvikleri ile bölge halkına fıstıkçılığın geliştirilmesi ve güçlenmesi için ciddi anlamda maddi ve manevi destekler her geçen gün artmıştır. Bölgede bıttım ağaçları aşılanarak Siirt fıstığına dönüştürülmeye başlanmıştır. Yıllarca çeşitli nedenlerden dolayı boş olan arazilerin ekimi için fıstık fidanları tel örgüler yöre halkına verilerek; fıstıkçılık canlandırılmaya çalışılmıştır. Bu yapılan çalışmalar uzun yıllar sonra meyvelerini vermeye başlamış Siirt fıstığı bölgenin ekonomik dinamiklerini oluşturmuştur.


     Özellikleri ile Siirt fıstığı antep fıstığından daha iri ve dolgundur. Lezzet bakımından ise Siirt fısıtğının içerdiği yağ protein insan vucudunun arzuladığı değerlerde olması  nedeni ile kişi bir oturuşta 1 kilogram Sirt fıstığını rahatlıkla tüketebilirken, Antep fıstığı belirli bir tüketimden sonra insan midesine rahatsızlıklar vermektedir. Siirt Fıstığı bu özellikleri yurt içi ve yurt dışı pazarların aranan ve talep gören fıstık türü olarak Türkiye ekonomisine girdi sağlamaktadır.


 Siirt Fıstığı

Siirt Fıstığı ağaçları iyi bir verim verebilmesi için 15 - 20 yıl gibi bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. 


 Siirt Fıstığı

 Siirt Fıstığı sipariş