Siirt bıttım sabunu ile saç dökülmesini durdurunSite Haritası

Kavrulmuş Siirt Fıstığı

Kavrulmuş Siirt Fıstığı

    

   Siirt fıstığı uzun uğraş ve ilgi sonucu yetiştirilmektedir. Bir fıstık ağacı yaklaşık olarak iyi bir düzeyde verim verebilmesi için en az 20 yıl gibi uzun bir zamana ihtiyaç duymaktadır. Bu süre zarfı Siirt fıstığının ne denli zor şartlarda ve sabır gerektiren aşamalardan geçtiğinin en basit kaynağıdır.
        Siirt fıstığı genellikle eylül ayında hasadı yapılır. Fıstıklar Siirt çevresinde bulunan köy, kasaba, mezralarda bulunan fıstık bağlarından toplanır. Giresun'un fındığı, Rize'nin çayı, Çukurova'nın pamuğu, Zonguldak'ın kömürü ne kadar önemli ise Siirt fıstığıda Siirt ekonomisi için o kadar önemli bir yer tutmaktadır. Binbir uğraş ile toplanan Siirt fıstığı öncelikle küçük ve büyük ölçekli fıstık fabrikalarında kabuklarından ve ağaç dallarının parçacıklarından ayrılmaktadır.

        Siirt fıstığı sonraki aşamasında ise suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak için su dolu havuzlarda bekletilmektedir. Bu işlemin amacı ise belirtiğimiz gibi suyun kaldırma kuvvetinden faydalanarak içi boş ve hafif olan fıstık tanelerin su yüzeyine çıkarmak. İçi dolu ve ağır olan Siirt fıstığı ise alt kısımda kalarak diğer fıstıklardan ayrılmaktadır. Siirt fıstığını takip eden diğer bir işlem ise çatlama oranına göre fıstıkların bir birinden ayrılmasıdır. Bu işlem uzun ve zahmetlidir. insan eli ile tek tek ana çatlak fıstıklar kapalı çatlamayan fıstıklardan ayrılırlar. Çatlamayan kapalı Siirt fıstığı pense ile çatlatılmkatadır. Bu işlemden ötürü Siirt fıstığı pense çatlak diye 2. kalite Siirt fısıtğı olarak piyasaya sürülmektedir.
        Son olarak Siirt fıstığı geçtiği bu aşamalar neticesinde en son olarak fırınlarda kavrularak tuzlanmaktadır. Kavrulmuş Siirt fıstığı son hali olarak piyasada tercih edilen fıstık çeşididir. Siirt Fıstığı sipariş