Siirt bıttım sabunu ile saç dökülmesini durdurunSite Haritası

Karakovan Balı Fiziksek Özelliği

Karakovan Balı; higroskopik bir madde olup havadan nem alma özelliğine sahiptir. Havada %58 rutubet olduğu zaman balda su miktarı yaklaşık olarak %17,4 civarında olur.

Viskozite; akıcılığa karşı koyma özelliğini ifade eder. Buna "balın bünyesi" de denir. Ağır bünyeli bir balın akıcılığı yavaş yani viskozitesi yüksek olur. Viskozite balın içerisindeki su miktarıyla yakından alakalı olmakla birlikte doğurudan akıcılığı etkilemektedir.

Pervari Karakovan Balın özgül ağırlığı içerisindeki su miktarı ve sıcaklığa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yapılan incelemelerde 200 °C de balın özgül ağırlığı 1.4225 bulunmuştur.

Kırılma Sayısı; refraktometre ile ölçülür. Sıcaklık önemli rol oynadığından bu işlemde 20 °C de yapılır ve balın içindeki su miktarı belirlenmektedir.

Renk; balın bir optik özelliği olan renk değişiklik gösterir. Bal renksiz durumdan koyu kırmızıya kadar değişkenlik gösterebilmektedir.Bu değişkenliğin nedeni doğal ortamda bulunan bitki örtüsü ve çiceklerin özelliğinden kaynaklanmaktadır. Siirt Fıstığı sipariş