Siirt bıttım sabunu ile saç dökülmesini durdurunSite Haritası

Siirt Fıstığı

Siirt Fıstığı

Siirt fıstığı Güneydoğu anadolu bölgesinde yer alan Siirt ilinin en önemli geçim kaynaklarından biridir. Yıllar boyunca bir türlü hak ettiği değeri görmemiş olan Siirt fıstığı son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır.

Siirt fıstığı eski zamanlardan beri bölgede üretimi yapılsada mevcut kooperatiflerin kurulmaması ve tanıtım eksikliği nedeni ile Türkiye iç pazarında antep fıstığı adı altında satılmıştır.

Bu olay başlı başına Siirt fıstığına yapılan bir haksızlıktı. 2000 yıllarında başında Siirt valiliği tarafından yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başlamış; Siirt fıstığı farkını ortaya koymuştur.

 Siirt fıstığı


Bölgede yetişen diğer fıstık çeşitlerine nazaran Siirt fıstığı, iri ve dolgun taneleri ve tadına doyum olmayan bir lezzete sahipir. Siirt fıstığındaki yağ oranı insan sağlığı açısından her hangi bir sıkıntıya yol açmaz.  Siirt fıstığı

Bir fıstık ağacının yetişmesi ve iyi bir derecede verim verebilmesi için en az 20 ve 40 yıl gibi uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duymaktadır. Buda Siirt fısıtğının üretiminin ne kadar zahmetli olduğunun en bariz göstergesidir.

Siirt fıstığı her yıl eylül ayı itabari ile hasadı yapılmaktadır. Toplanan fıstıklar değişik şekildeki işlemlere tabi tutulmak suretiyle birçok aşamadan geçmektedir. Son zamanlarda yapılan tanıtım ve organizasyonlar Siirt fıstığına olan talebi arttırmıştır. Bu durumda üreticisi olan Siirt'li çiftçileri bilhayli memnun etmiştir.


 Siirt fıstığı


Siirt fıstığı fiyat olarak her zaman değişken bir potre çizmektedir. Özellikle fıstık ağaçlarının yeşermesi nisan, mart, haziran aylarına ras gelmektedir. Bu durumda oluşabilecek olumsuz hava koşulları sağnak yağmur, fırtına, vb diğer olaylar mahsule çok büyük zarar verir. Mahsul az olunca Siirt fıstığı fiyatı doğal olarak artmaktadır.

Siirt fıstığı son zamanlarda gelişen teknoloji ile online olarak satışı yapılmaktadır. Siirt fıstığı online satış yapan siteler her geçen gün artmaktadır.

Sizlerde kaliteli Siirt fıstığına ulaşmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 Siirt fıstığı


Yorumlar - Yorum Yaz


 Siirt Fıstığı sipariş